top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKlub Wolontariatu Warto

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy - podsumowanie działań z marca


Ostatnie tygodnie były bardzo intensywne. Działania zbrojne na Ukrainie i napływ uchodźców do Polski, w tym do naszej Gminy, stały się wyzwaniem dla nas wszystkich. Klub Wolontariatu Warto włączył się w pomoc osobom z Ukrainy i od pierwszych dni wojny działa wspierając uchodźców .


Zbiórkę żywności, artykułów higienicznych, produktów dla dzieci, zabawek, odzieży, leków, środków czystości, przyborów szkolnych, karmy dla zwierząt i innych produktów codziennego użytku prowadziliśmy od 26 lutego. Wsparło nas wiele ludzi, którzy przynosili dary dla uchodźców oraz poświęcali swój czas włączając się w wolontariat. Z całego serca dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji zbiórki, porządkowaniu i segregacji rzeczy, wydawaniu pomocy materialnej i transporcie osób spoza Kartuz do miejsc ich zamieszkania. Dziękujemy również wszystkim, którzy przynosili dary, dzieląc się tym, co mają.


W marcu działania naszego Klubu wsparło ponad 60 wolontariuszy, z czego około 20 osób to osoby nowe, które wcześniej nie angażowały się w nasze działania. Mamy też kilku wolontariuszy, którzy mówią po polsku i ukraińsku, co bardzo ułatwia nam pracę. Ponadto w zbiórkę zaangażowali się nasi stali wolontariusze ze SP w Baninie, SP nr 1 w Kartuzach oraz SP nr 2 w Kartuzach. Warto w tym miejscu podziękować uczniom pozostałych szkół z terenu naszej Gminy, którzy organizowali zbiórki w szkołach, a następnie przynosili te rzeczy do nas.


Nasz punkt zbiórki – Spółdzielnia Socjalna Pozytywka – stał się miejscem, w którym uchodźcy w pierwszych tygodniach wojny mogli znaleźć zarówno wsparcie materialne w postaci żywności, ubrań, artykułów higienicznych i innych podstawowych rzeczy, jak również porady dotyczące legalizacji pobytu, poszukiwania pracy, wsparcia psychologicznego, medycznego i prawnego. Udzielamy informacji osobiście i telefonicznie. Pośredniczymy w poszukiwaniu mieszkań, pracy oraz najróżniejszych usług. Zgłosili się do nas specjaliści, którzy w razie potrzeby są gotowi nieodpłatnie pomagać. Pomogliśmy znaleźć zatrudnienie 20 osobom, znaleźliśmy mieszkania dla kilkunastu rodzin, pomagaliśmy również w przeprowadzkach oraz transporcie.


Ze wsparcia w postaci darów skorzystało do końca marca 150 rodzin - łącznie około 400 osób. Są to ludzie, którzy się w wyniku wojny na Ukrainie znaleźli się w Kartuzach, Łapalicach, Grzybnie, Dzierżążnie, Sitnie, Żukowie, Chmielnie, Mirachowie i Sierakowicach.


Dzięki darom, które do nas przynieśliście, udało nam wypełnić żywnością dwa busy, które pojechały na Ukrainę. Pomogliśmy również w zbiórce Jacka Miąskowskiego - "Pomagamy bądź z nami", któremu przekazaliśmy część rzeczy. Współpracujemy też ze Stowarzyszeniem Otwarte Kaszuby. Zachęcamy do obserwowania ich na Facebooku - obie organizacje robią fantastyczne rzeczy.

O pozostałych działaniach naszego Klubu dotyczących wsparcia uchodźców przeczytacie w oddzielnych postach. Zapraszamy również do śledzenia naszych działań na fb. Tam znajdziecie najbardziej aktualne informacje.
110 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page